click community 683 km od biura - jaki był cel tak dalekiej podróży?

click community 683 km od biura - jaki był cel tak dalekiej podróży?

Opublikowany

W ubiegłym tygodniu (16-17.11.2017) krakowska agencja click community wybrała się w podróż na drugi koniec Polski, by odwiedzić nowego Klienta. Takie spotkania to idealna okazja, by lepiej się poznać, zintegrować i wyznaczyć cele współpracy. W końcu kontakt z Klientem jest nieodłącznym elementem pracy agencji, dlatego warto dbać o dobre relacje.

W październiku click community rozpoczęło współpracę z firmą mentax.pl, która zajmuje się kompleksową likwidacją szkód oraz tworzeniem oprogramowania dla sektora ubezpieczeń. Firmy łączy wspólna misja - szerzenie turkusowego zarządzania.

Takie spotkania to jeden z ważniejszych elementów naszej pracy, ale także jeden z najprzyjemniejszych. Możliwość wizyty u Klienta oraz poznanie od wewnątrz sposobu zarządzania jego firmą to najlepsza forma zrozumienia jego potrzeb - mówi Dominika Posełek z click community.
Daniel Habura (New Business Director), Roksana Wąż (Community&Strategy Manager) i Dominika Posełek (Social Media Specialist) podczas rejsu statkiem.

Daniel Habura (New Business Director), Roksana Wąż (Community&Strategy Manager) i Dominika Posełek (Social Media Specialist) podczas rejsu statkiem.

Zespół click community przez jeden dzień poznawał sposób zarządzania firmą mentax.pl. Radosław Bartosik (współtwórca mentax.pl) dąży do tego, by jego firma w przyszłości osiągnęła status turkusowej organizacji. Kolejna częścią spotkania było szkolenie specjalistów z click community. Roksana Wąż (Community&Strategy Manager), Dominika Posełek (Social Media Specialist) oraz Daniel Habura (New Business Director) wprowadzili pracowników mentax.pl w strategię social media oraz przedstawili propozycje, jak zaangażować się w komunikację swojej firmy na Facebooku.
Wizyta w Szczecinie pozwoliła na poznanie oczekiwań Klienta, dopracowanie strategii jego obecności w Social Media oraz lepsze poznanie modelu turkusowego zarządzania. Dzięki temu krakowska agencja będzie mogła jeszcze lepiej reprezentować Mentax.pl w mediach społecznościowych.

Udostępnij

Powiązane artykuły
click community rozpoczęło komunikację w social mediach dla marki Iluve

temu

Agencja od marca prowadzi profil na Facebooku, Instagramie i Pintereście marki Iluve, która oferuje designerskie oświetlenie do pomieszczeń wewnętrznych. Idea Iluve, którą agencja click community będzie szerzyć w social mediach, opiera się na na “hygge”, filozofii szczęścia symbolizującej szczęśliwy dom i życie.  
Agencja click community będzie codziennie świętować z GoDan

temu

click community poprowadzi profil na Facebooku dla firmy, której misją od 25 lat jest misja “impreza”. GoDan każdego dnia znajduje powód, by świętować, a do zabawy podchodzi poważnie. Ma nawet swoją własną produkcję rurek. Zadaniem agencji będzie zwiększenie świadomości istnienia branży. 
Agencja click community zadba o Brand Awareness marki Pierre Cardin

temu

click community będzie promować wizerunek firmy Pierre Cardin w Polsce w sektorze fashion. Do tej pory marka kojarzona była z garderobą dla Panów 50+. Zadaniem agencji będzie dotarcie do nieco młodszej grupy klientów. Działania obejmą wielokanałową komunikację w sieci.
click community poprowadzi profil na Facebooku dla marki Aemca

temu

Agencja będzie prowadzić profil na Facebooku dla firmy Aemca, która jest wyłącznym dystrybutorem drukarek XYZprinting, jednego z największych producentów drukarek 3D na świecie. Celem wspólnych działań jest spopularyzowanie technologii druku 3D, która jest wykorzystywana nawet we współczesnej medycynie! 

Click community spełnia marzenia dzieci

Krakowska agencja click community na jeden dzień wcieliła się w rolę Św. Mikołaja. W ramach akcji charytatywnej postanowiła spełnić marzenia podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Kadłubie.