click community rozpoczęło komunikację social media dla Apapat

click community rozpoczęło komunikację social media dla Apapat

Opublikowany

Agencja click community rozpoczęła komunikację social media dla Apapat, sklepu internetowego oferującego bieliznę światowej marki L`Agent by Agent Provocateur. Ambasadorką kampanii jesień-zima 2016/17, która ruszyła w połowie października, została Renata Kaczoruk. W ciągu zaledwie dwóch tygodni profil zdobył ponad 1600 lajków.

        Kobieta w bieliźnie od Apapat jest jak Rihanna w ubraniach Diora. Jest ubrana, ale nie przebrana. To kobieta z klasą, ale i z pazurem. Dla Apapat prowadzimy kampanię wizerunkową na Facebook’u i Instagramie. Kampania ma na celu zdobywanie fanów, tworzenie wartościowego contentu i komunikowanie o asortymencie, w taki sposób, aby wyrazić misję marki. Jest nią pokazanie, że piękną, seksowną bieliznę powinna nosić każda kobieta niezależnie od rozmiaru, czy typu sylwetki, a jednocześnie czuć się w niej wyjątkowo. W Apapat każda z nas znajdzie coś dla siebie. - mówi Roksana Wąż, koordynatorka projektu po stronie agencji click community

Renata Kaczoruk, modelka, fotomodelka w jesiennej kampanii marki Apapat (L`Agent by Agent Provocateur) .
    
       Apapat to miejsce stworzone dla kobiet poszukujących elegancji i wygody. Bielizna i stroje kąpielowe marki L`Agent by Agent Provocateur są podszyte nutą zmysłowości, dzięki czemu kobieta czuje się w nich wyjątkowa. Asortyment powstaje z najwyższej klasy materiałów. Dodatkowo aż 90% bielizny można modyfikować wedle własnych upodobań, np. zmienić kolor kokardki, dodać push up, czy zmniejszyć obwód. Apapat konkuruje z takimi markami jak Intimmissimi, Calzedonia czy Triumph, które od lat budują swoją pozycję na rynku. Aktualnie kanał dystrybucji bielizny to dwa sklepy stacjonarne w Warszawie i sklep internetowy Apapat.com działający 24h/7 dni w tygodniu. Ambasadorkami marki są światowej sławy siostry Penelope i Monica Cruz.

        click community znalazło wspólny język komunikacji z Apapat, a efekty pracy agencji social media, prowadzącej ich kampanię wizerunkową w mediach społecznościowych, można już obserwować na profilu marki.

Paulina Wiesiołek, PR Manager click community, p.wiesiolek@clickcommunity.pl

Kopiuj tekst

Udostępnij

5 TRENDÓW W SOCIAL MEDIA, KTÓRYCH SPODZIEWAMY SIĘ W 2017 ROKU

click community postanowiło dołożyć swoje trzy grosze do sezonu podsumowań i wskazać trendy, które mają szansę na popularność w 2017 roku. Czy ich prognozy okażą się słuszne? Wiele osób oczekuje ich z niecierpliwością!